Hale sportowe, parkingi wielopoziomowe, szkoły, stadiony to jedne z tych inwestycji gdzie wskazane jest zastosowanie elementów prefabrykowanych. Zapewnienie trwałości elementów, odpowiedniej odporności ogniowej to nie wszystkie atuty prefabrykatów przy budowie takich obiektów. Wykonawcy cenią przede wszystkim szybki czas wykonania i możliwość montażu w okresach zimowych co jest bardzo ważne przy krótkich terminach realizacyjnych. Projektanci natomiast zwracają uwagę na optymalne rozwiązania, duże rozpiętości i dowolne aranżacje wnętrz tych obiektów.
Bogate doświadczenie kompetentnej kadry inżynierskiej gwarantuje sprawne przeprowadzenie procesu od projektowania po montaż, a szybkość wykonania daje możliwość dotrzymania wymaganych terminów.
Obiekty użyteczności publicznej charakteryzują się złożonymi ustrojami konstrukcyjnymi, począwszy od konstrukcji szkieletowej na mieszanej kończąc. W tego typu obiektach znaleźć mogą zastosowanie zarówno elementy ustrojów konstrukcyjnych słupy, belki, dźwigary, stropy, jak również elementy małogabarytowe, wykończeniowe czy małej architektury.
Prefabrykowane stopy fundamentowe występują jako stopy kielichowe i stopy blokowe, rzadziej jako elementy o przekroju schodkowym. Stopy kielichowe jak sama nazwa wskazuje mają przygotowany kielich do montażu słupa prefabrykowanego, natomiast stopy blokowe są zaopatrzone w wytyki prętowe lub śrubowe w celu połączenia słupa prefabrykowanego ze stopą prefabrykowaną.
Zastosowanie tego typu prefabrykatów na budowie zapewnia precyzyjny montaż słupów bez konieczności wykonywania prac monolitycznych. Gabaryty elementów uzależnione są od statycznych wymagań konstrukcji. Stanowią również podparcie w trakcie montażu podwalin w przestrzeni między słupowej. Zastosowanie prefabrykowanych stóp fundamentowych skraca znacznie czas trwania budowy, a także pozwala na prowadzenie prac budowlanych przy niskich temperaturach. W zależności od warunków gruntowych można spotkać rozwiązanie montażu w postaci tzw. stoposłupów – czyli zespolonych dwóch elementów w jeden prefabrykat słupa i stopy.
Żelbetowa belka fundamentowa traktowana jest jako element ścienny. Stosowana zamiast ściany fundamentowej, wykonana jako element jednowarstwowy lub wielowarstwowy z warstwą ocieplenia w postaci styropianu lub wełny mineralnej. Główne zastosowanie znajduje w budownictwie przemysłowym (hale przemysłowe) i drogowym (podwaliny pod ekrany akustyczne).
Wykończenie: powierzchnia gładka lub faktura w naturalnym kolorze betonu.
Ściany żelbetowe to pionowe elementy konstrukcyjne, których zadaniem jest przeniesienie obciążeń od ciężaru własnego i stropu na fundamenty. Dodatkowo ściany mają za zadanie usztywnić budynek. Są przegrodami budowlanymi chroniącymi przed warunkami atmosferycznymi oraz chroniącymi przed hałasem.
Wykonujemy zarówno ściany pełne żelbetowe jak i warstwowe z ociepleniem. W zależności od projektu produkujemy ściany z otworami na stolarkę drzwiową i okienną. Zaletą ścian prefabrykowanych jest obniżenie kosztów i czasu trwania prac wykończeniowych budynku ze względu na gładką powierzchnię prefabrykatu.
Słupy standardowo wykonujemy z betonu zbrojonego o klasie minimum C30/37. Są to główne elementy podporowe w konstrukcjach szkieletowych i ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie stateczności pionowej jak i poziomej konstrukcji. W połączeniu ze stropami i belkami tworzą układ geometrycznie nieprzesuwny. W halach, w celu zapewnienia niezmienności geometrycznej układów ramowych zaleca się stosowanie stężeń prętowych.
W konstrukcjach przemysłowych, takich jak niskie hale bez suwnic, stateczność może być zapewniona przez odpowiednie ukształtowanie węzłów sztywnych w tym sztywne zamocowanie w fundamentach.
W przypadku udziału dużych sił poziomych pochodzących np. od poruszających się suwnic należy przewidzieć stosowne usztywnienie konstrukcji w postaci cięgien/prętów lub ścian usztywniających.
Belki stropowe są to elementy prętowe stanowiące oparcie dla stropów. Elementy te można wbudować niezależnie od technologii wykonania płyty stropowej – monolitycznej czy też w postaci płyt sprężonych, prefabrykowanych płyt kanałowych, typu filigran, TT oraz pozostałych rozwiązań stosowanych na rynku. Belki te można również stosować jako wymiany czy też elementy usztywniające w ustroju.
Płyty stropowe typu Filigran stosuje się jako formę traconą do betonu układanego na budowie. Po stwardnieniu nadbeton wraz z płytą tworzy strop zespolony.
Płyty Filigran wykonuje się według indywidualnego projektu. Zaletą tego rodzaju stropu jest duża dowolność kształtowania oraz dopuszczalne duże rozpiętości pomiędzy punktami podparcia stropu. Stropy te charakteryzują się niewielką wysokością i dobrymi walorami akustycznymi.
Biegi schodowe żelbetowe prefabrykowane cieszą się wieloma zaletami. Przede wszystkim czas wykonania oraz jakość biegów schodowych prefabrykowanych jest nieporównywalnie lepsza od biegów schodowych monolitycznych.
Mury oporowe obecnie stosowane są nie tylko do podpierania czy odgradzania, ale także jako boczne zabezpieczenie wjazdów do garaży podziemnych, podjazdy dla inwalidów, zabezpieczenie i podwieszanie skarp, umocnienia nadbrzeży, zasieki – boksy na materiały sypkie. Mury oporowe mają zastosowanie również podczas kształtowania terenu wokół budynków.
W swojej ofercie posiadamy zarówno pręty proste, jak i pręty cięte, gięte oraz strzemiona wraz z dostawą na teren budowy. Zamówienie stali w zakładzie prefabrykacji znacznie przyspiesza proces inwestycyjny oraz gwarantuje jakość wykonania. Prefabrykujemy pręty głównie ze stali żebrowanej w gatunku B500SP (klasa A III N) w zakresie średnic od ɸ 6 mm do ɸ 36 mm. Wraz z zamówioną stalą prefabrykowaną dostarczamy wszelkie potrzebne atesty i certyfikaty.
KOMPLEKSOWA OFERTA:
projekt – produkcja – montaż
BETPREF Sp. z o.o.
ul. Wapienna 50, 87-100 Toruń